2016 SCKO Individual Kendo Championships Resuts

2016 SCKO Individual Kendo Championships

Marina High School, Huntington Beach

 

RESULTS

 

9 & Under Division Boys & Girls

1st: Joshua Koines (Butokuden)

2nd: Seowoo Hong (La Canada)

3rd: Euvene Kae (La Canada)

3rd: Noah Dirickson (Torrance)

Fighting Spirit: Mai Sakamoto (OSULA)

 

10-12 Years Old Boys & Girls

1st Place: Eugene Kae (La Canada)

2nd Place: Kyle Sakai (Butokuden)

3rd Place: Haru Sakamoto (OSULA)

3rd Place: Ryosuke Yamamoto (Butokuden)

Fighting Spirit: Seoyoung Hong (La Canada)

 

13-15 Year Old Boys

1st Place: Tylor Wang, (Il Do)

2nd Place: Riki Okawa (Long Beach)

3rd Place: Lucien Levins (West LA)

3rd Place: Musashi Miyazato (Long Beach)

Fighting Spirit: Kevin Park (Dae Han Mudokan)

 

13-18 Year Old Girls

1st Place: Hanako Kiuchi (Gardena)

2nd Place: Hana Yamamoto (Gardena)

3rd Place: Kotone Ariga (Butokuden)

3rd Place: Nagisa Fujimoto (Gardena)

Fighting Spirit: Summer Kwon (OSULA)

 

Men’s Adult Kyu

1st Place: Vladislav Mladenov (West LA)

2nd Place: Jaren Ko (UCI)

3rd Place: Ben Lee (UCI)

3rd Place: Damon Debets (LB)

 

Women’s Adult Kyu

1st Place: Kieutran Phan (Butokuden)

2nd Place: Sheri Jan (West LA)

3rd Place: Sau Jin Lee (Dae Han Mudokan)

3rd Place: Amanda Hua (UCLA)

 

Men’s 1-2 Dan Under 40

1st Place: Branden Wang (Il Do)

2nd Place: Daniel Lee (Il Do)

3rd Place: Gen Takahashi (Butokuden)

3rd Place: Brandon McNeil (UCI)

 

Men’s 1-3 Dan Over 40

1st Place: Tetsuya Iwasaki (Torrance)

2nd Place: Hiroyuki Yamamoto (Butokuden)

3rd Place: Jeongwon Hong (La Canada)

3rd Place: Sunami Chun (Butokuden)

 

Men’s 3-4 Dan

1st Place: Hiroyuki Yano (Butokuden)

2nd Place: Komei Sawai (Butokuden)

3rd Place: Steven Hsueh (Butokuden)

3rd Place: Ken Kamimoto (Long Beach)

 

Women’s Dan 35 & Over

1st Place: Shiori Segawa (Gardena)

2nd Place: Rika Miyazato (Long Beach)

3rd Place: Eriko Aoshima (Butokuden)

3rd Place: Joyce Hwang (La Canada)

 

Women’s Dan 35 & Under

1st Place: Yuko Saito (Butokuden)

2nd Place: Hisano Hsueh (Butokuden)

3rd Place: Minako Harigai (Butokuden)

3rd Place: Yukiko Miura (Long Beach)

 

Men’s 5 Dan and Above

1st Place: Taro Ariga (Butokuden)

2nd Place: Masanao Fukuno (West LA)

3rd Place: Hayato Okawa (Long Beach)

3rd Place: Minoru Segawa (Gardena)

 

Men’s 5 Dan and Over (Over 40 Years Old)

1st Place: Eichiro Nakano (West LA)

2nd Place: Hideo Mizutani (OSULA)

3rd Place: Ken Ikeda (Long Beach)

3rd Place: Akira Banchi (West LA)

 

Perpetual Trophies

Akune Cup: Shiori Segawa (Gardena)

Eto Cup: Vladisov Mladenov (West LA)

Nakabara Cup: Hiroaki Yano (Butokuden)

Hori Cup: Taro Ariga (Butokuden)

2015 SCKO Individual Kendo Championships (Sunday, October 4th, 2015)

Results:

9 Years and Under Division:
1st: Ariga (Butokuden)

2nd: Sakai (Butokuden)

3rd: Ogata (Butokuden)

3rd: Taniguchi (Butokuden)

 

10-12 Years Division:

1st: Kato (Gardena)

2nd: Hsu (Butokuden)

3rd: Kae (La Canada)

3rd: R. Yamamoto (Butokuden)

 

13-15 Years Division:

1st: Wang (ILDO)

2nd: Ogikubo (Butokuden)

3rd: Nakamatsu (Torrance)

3rd: Orii (Long Beach)

 

16-18 Years Division:

1st: D. Lee (ILDO)

2nd: Kato (Gardena)

3rd: J. Song (UCLA)

3rd: Yamamoto (Gardena)

 

Women’s Kyu Division:

1st: Fujimoto (Gardena)

2nd: Ariga (Butokuden)

3rd: K. Wang (UCLA)

3rd: H. Yamamoto (Gardena)

 

Men’s Kyu Division:

1st: Park (SDKB)

2nd: Padurean (Butokuden)

3rd: Criswell (WLA)

3rd: Shimada (Gardena)

 

Women’s Dan Division:

1st: Kawamoto (Butokuden)

2nd: Morita (Butokuden)

3rd: Sato (Gardena)

3rd: Hsueh (Butokuden)

 

1-2 Dan Division:

1st: Dirickson (Torrance)

2nd: Lee (Dae Han)

3rd: Williams (Long Beach)

3rd: Kim (UCLA)

 

3-4 Dan Division:

1st: Terashita (Butokuden)

2nd: Suto (SDKB)

3rd: M. Shin (ILDO)

3rd: S Hsueh (Butokuden)

 

5 Dan and Over Division:

1st: Fukuno (WLA)

2nd: Ariga (Butokuden)

3rd: Morinaga (Gardena)

3rd: Mamiya (Gardena)