2016 SCKO Individual Kendo Championships Resuts

2016 SCKO Individual Kendo Championships

Marina High School, Huntington Beach

 

RESULTS

 

9 & Under Division Boys & Girls

1st: Joshua Koines (Butokuden)

2nd: Seowoo Hong (La Canada)

3rd: Euvene Kae (La Canada)

3rd: Noah Dirickson (Torrance)

Fighting Spirit: Mai Sakamoto (OSULA)

 

10-12 Years Old Boys & Girls

1st Place: Eugene Kae (La Canada)

2nd Place: Kyle Sakai (Butokuden)

3rd Place: Haru Sakamoto (OSULA)

3rd Place: Ryosuke Yamamoto (Butokuden)

Fighting Spirit: Seoyoung Hong (La Canada)

 

13-15 Year Old Boys

1st Place: Tylor Wang, (Il Do)

2nd Place: Riki Okawa (Long Beach)

3rd Place: Lucien Levins (West LA)

3rd Place: Musashi Miyazato (Long Beach)

Fighting Spirit: Kevin Park (Dae Han Mudokan)

 

13-18 Year Old Girls

1st Place: Hanako Kiuchi (Gardena)

2nd Place: Hana Yamamoto (Gardena)

3rd Place: Kotone Ariga (Butokuden)

3rd Place: Nagisa Fujimoto (Gardena)

Fighting Spirit: Summer Kwon (OSULA)

 

Men’s Adult Kyu

1st Place: Vladislav Mladenov (West LA)

2nd Place: Jaren Ko (UCI)

3rd Place: Ben Lee (UCI)

3rd Place: Damon Debets (LB)

 

Women’s Adult Kyu

1st Place: Kieutran Phan (Butokuden)

2nd Place: Sheri Jan (West LA)

3rd Place: Sau Jin Lee (Dae Han Mudokan)

3rd Place: Amanda Hua (UCLA)

 

Men’s 1-2 Dan Under 40

1st Place: Branden Wang (Il Do)

2nd Place: Daniel Lee (Il Do)

3rd Place: Gen Takahashi (Butokuden)

3rd Place: Brandon McNeil (UCI)

 

Men’s 1-3 Dan Over 40

1st Place: Tetsuya Iwasaki (Torrance)

2nd Place: Hiroyuki Yamamoto (Butokuden)

3rd Place: Jeongwon Hong (La Canada)

3rd Place: Sunami Chun (Butokuden)

 

Men’s 3-4 Dan

1st Place: Hiroyuki Yano (Butokuden)

2nd Place: Komei Sawai (Butokuden)

3rd Place: Steven Hsueh (Butokuden)

3rd Place: Ken Kamimoto (Long Beach)

 

Women’s Dan 35 & Over

1st Place: Shiori Segawa (Gardena)

2nd Place: Rika Miyazato (Long Beach)

3rd Place: Eriko Aoshima (Butokuden)

3rd Place: Joyce Hwang (La Canada)

 

Women’s Dan 35 & Under

1st Place: Yuko Saito (Butokuden)

2nd Place: Hisano Hsueh (Butokuden)

3rd Place: Minako Harigai (Butokuden)

3rd Place: Yukiko Miura (Long Beach)

 

Men’s 5 Dan and Above

1st Place: Taro Ariga (Butokuden)

2nd Place: Masanao Fukuno (West LA)

3rd Place: Hayato Okawa (Long Beach)

3rd Place: Minoru Segawa (Gardena)

 

Men’s 5 Dan and Over (Over 40 Years Old)

1st Place: Eichiro Nakano (West LA)

2nd Place: Hideo Mizutani (OSULA)

3rd Place: Ken Ikeda (Long Beach)

3rd Place: Akira Banchi (West LA)

 

Perpetual Trophies

Akune Cup: Shiori Segawa (Gardena)

Eto Cup: Vladisov Mladenov (West LA)

Nakabara Cup: Hiroaki Yano (Butokuden)

Hori Cup: Taro Ariga (Butokuden)